آموزش نرم افزار

آموزش دانلود منیجر(نرم افزار مدیریت دانلود)IDM

اینترنت دانلود منیجر یکی از نرم افزارهای کاربردی قدرتمند دانلود فایل است که قابلیت های بالاتری نسبت به دانلود معمولی دارد، از جمله قابلیت های این نرم افزار حمله کردن به فایل در حال دانلود از چند نقطه است که این موضوع سرعت دانلود را تا ۵ برابر می تواند افزایش دهد همچنین این برنامه امکلان این را می دهد که سرعت دانلود را کاهش دهیم. اگر دانلود فایلی ناتمام بماند حتی پس از مدتی بعد از روشن کردن مجدد سیستم میتوان ادامه دانلود را انجام داد یا اگر بخواهیم دانلود در ساعت خاصی از شبانه روز انجام شود به کمک اینترنت دانلود منیجر می توان آن را زمان بندی کرد. این برنامه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی وجود دارد.

 

اینترنت دانلود منیجر پس از نصب به صورت خودکار به مرورگرها( گوگل کروم، فایر فاکس و … ) متصل می شود.

ابتدا روش نصب و کرک کردن برنامه را آموزش می دهیم سپس به طرز استفاده از آن می پردازیم.

 

 

 

 

 

روی فایل نصبی برنامه کلیک کرده تا پنجره زیر باز شود.گزینه Next را زده و تیک تایید را می زنیم از بقیه مراحل بر مبنای پیش فرض برنامه عبور میکنیم تا برنامه نصب شود.

هنگامی که برنامه با موفقیت نصب شد فایل patch یا crack  را کپی کرده و در مکان نصب برنامه paste می کنیم آن را اجرا نموده و گزینه کرک را میزنیم.

 

 

تصویر زیر محیط عمومی برنامه را نشان می دهد که از بالا شامل نوار منوها و نوار ابزار است.

سمت چپ برنامه گروه بندی فایل های دانلودی را نشان می دهد که شامل همه دانلودها، دانلودهای ناتمام، دانلودهای تکمیل شده و صف هاست در محیط وسط برنامه اطلاعات فایل های دانلود شامل نام فایل، سایز، درصد دانلود شده، زمان باقی مانده و تاریخ دانلود نشان داده می شود که می توان آنها را بر اساس حروف الفبا یا سایز آنها به صورت صعودی یا نزولی مرتب کرد.

 

 

دانلود به کمک IDM

در مرورگرهای مختلف و در سایتهای مختلف با کلیک روی لینک های دانلود پنجره IDM باز میشود که شامل اطلاعات دانلود است. قسمت  URLلینک دانلود است. در Save as نام فایل دانلودی است که می توانیم آن را تغییر دهیم سه نقطه ی کنار آن مسیر موردنظر دانلود را مشخص می‌کند که اگر بخواهیم این مسیر برای فایل های دانلودی بعدی نیز حفظ شود باید تیک remember this pathfor “video” category را بزنیم.

با گزینه ی start download توانیم دانلود را همان موقع شروع کنیم یا با گزینه ی download later فایل را بعدا دانلود کنیم که داخل لیست انتظار IDM ذخیره می شود. پس از شروع دانلود در پنجره زیر وضعیت دانلود شامل حجم فایل، حجم دانلود شده، سرعت دانلود و زمان باقی مانده را می توانیم مشاهده کنیم در این قسمت با دکمه ی cancel  می توان دانلود را کنسل کرد، با  دکمه ی pause می توان دانلود را متوقف کرد و با دکمه resume می توان مجدداً دانلود را شروع کرد.

 

 

روش دیگر دانلود کپی کردن لینک و استفاده از ابزار Add URL است که در قسمت Address به صورت اتوماتیک لینک دانلود کپی می شود یا از طریق منوی Tasks و گزینه ی  Add new download

 

 

 تب speed limiter (محدودکننده سرعت)

اینترنت دانلود منیجر هنگام دانلود یک فایل از تمام پهنای باند اینترنت استفاده میکند حال اگر بخواهیم هنگام دانلود فایل مورد نظر خود وبگردی کنیم می توانیم سرعت دانلود را کم کنیم و پهنای باند کمی را به آن اختصاص دهیم بافعال کردن گزینه ی use soeed limiter سرعت دانلود محدود می شود و در کادر  maximum download speed حداکثر سرعت دانلود را بر حسب کیلو بایت بر ثانیه مشخص کنیم.

 

 

زمان بندی دانلود

گاهی اوقات میخواهیم دانلود فایل های مورد نظرمان در ساعت خاصی شروع شود و در ساعت خاصی پایان پذیرد، به طور مثال از ساعت 1 بامداد تا 11 صبح بسته اینترنت با ترافیک نامحدود داریم، زمانبندی دانلود یکی دیگر از ویژگی های قدرتمند نرم افزار اینترنت دانلود منیجر می باشد.

برای این کار از ابزار scheduler (زمانبندی) بالای صفحه استفاده می کنیم.

در قسمت  start download atزمان شروع دانلود و در قسمت stop download at ساعت اتمام دانلود را مشخص می‌کنیم. با فعال کردن گزینه hang up modem when done بعد از اتمام دانلودها اینترنت به صورت خودکار قطع میشود، با انتخاب گزینه exit internet download manager بعد از اتمام دانلود IDM بسته می شود و در نهایت اگر گزینه turn off computer when done را انتخاب کنیم بعد از اتمام دانلود کامپیوتر به صورت خودکار خاموش می شود. گزینه آخر نیز برنامه‌های در حال اجرا در سیستم را میبندد.

 

 

گروه بندی دانلود (صف)

در اینترنت دانلود منیجر می توانیم فایل ها را گروه بندی کنیم و آن ها را در صف قرار دهیم

برای این کار فایل های مورد نظر را انتخاب می کنیم و کلیک راست کرده گزینه ی queue Move to و create a new queue را می زنیم برای صف یک نام انتخاب می کنیم حال پنجره زمان بندی باز می شود. در کادر عددی تعداد فایل هایی که به طور همزمان دانلود شود رامشخص میکنیم.

 

 

محدود کردن حجم دانلود

گاهی اوقات میخواهیم در هر روز حجم مشخصی ترافیک استفاده کنیم برای این کار از نوار ابزار وارد قسمت  options (گزینه ها) می شویم و به تب connection می‌رویم تیک گزینه ی download limits (محدود سازی دانلود ها) را می زنیم در باکس اول میزان حجم دانلود بر حسب مگابایت و در باکس دوم میزان ساعت مورد نظر برای دانلود را مشخص می کنیم ok میکنیم تا تنظیمات ذخیره شود. ( در شکل زیر مشخص کردیم که در هر روز(1ساعت= صفر و 24ساعت=23) یک گیگابایت دانلود شود)

 

 

 

 دانلود مجدد لینک های منقضی شده

گاهی اوقات فایلی که در حال دانلود است پس از مدتی لینک آن منقضی میشود برای دانلود مجدد فایل باید دوباره به سایت مورد نظر رفته و با استفاده از لینک جدید، دانلود را انجام دهیم که این کار دانلود قبلی را به طور کلی از بین می برد و دوباره از نو دانلود را شروع میکند برای رفع این مشکل به کمک IDM لینک جدید فایل دانلودی را کپی کرده و جایگزین لینک منقضی شده می‌کنیم برای این کار روی فایل منقضی شده در IDM دابل کلیک میکنیم و لینک جدید را در قسمت Address وارد می‌کنیم تا ادامه دانلود انجام شود.

 

 

فارسی کردن IDM

برای تغییر زبان برنامه به منو View و از قسمت Language زبان فارسی را انتخاب میکنیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *